Важливі новини
НВК » Проекти » Екологічна культура — запорука здорової нації

Екологічна культура — запорука здорової нації

Пам’ятайте, що в природи немає депутатів:

їм немає кому писати і скаржитись.

За них немає кому заступитися, крім нас, людей.

                                                                                         Дж. Дарелл

 

Екологічна культура — запорука здорової нації

   Екологічні проблеми сучасності поставили перед школою важливе завдання-навчити та виховати молоде покоління, здатне по-новому розв’язувати проблеми охорони і раціонального використання природи.

Саме тому вже протягом кількох років вчитель біології НВК «Рава-Руської школи-гімназії»  Стрілець І.В. приділяє важливу  увагу  формуванню та розвитку   екологічної культури в учнів.

Для формування у дітей екологічної грамотності, любові до природи і дбайливого ставлення до неї, пропаганди екологічних знань у своїй роботі з вихованцями  використовує різноманітні форми та методи навчально-виховної роботи.

Важливим засобом розвитку екологічно-пізнавальних інтересів та водночас формування певних рис особистості є метод проектів, де учні активно беруть участь у розв’язані глобальних проблем.

Вибір тематики проектів прогнозує саме життя. Після аналізу екологічного стану міста Рава-Руська та його прилеглих територій у нас найбільше занепокоєння викликала  головна водойма – річка Рата. Вона є однєю із найбільших приток Західного Бугу, що впадає у Балтійське море.

Активну участь у роботі над екологічним проектом «Біоіндикація та хімічний аналіз водного басейну річки Рати в межах Равщини» брали учениці 10 класу Дубневич Мар’яна та 11 класу Занько Марія.

Метою роботи було проаналізувати та оцінити якість поверхневих вод  р.Рати в межах Равщини за допомогою біоіндикаційної оцінки з використанням тест-об’єкту цибулі ріпчастої (Allium cepa L.) та фізико-хімічного аналізу поверхневих вод  та розробити заходи, які спрямовані на покращення екологічного стану  водного басейну.

Досягнення мети передбачало вирішення таких завдань: проаналізувати природні умови і гідрологічний режим р.Рати; провести біотестування еколого-токсикологічного стану річкової води в межах Равщини; виконати порівняльну оцінку фітотоксичності річки за допомогою ростового тесту з   використанням модельної системи Allum сера L. та фізико-хімічного аналізу; дати загальну характеристику екологічному стану екосистемі річки Рати на основі аналізу статистичних даних та результатів власних досліджень; запропонувати засоби, щодо покращенню екологічного стану річки Рата.

Отже, аналіз екологічного стану водного басейнур.Рата показав, що якість води за ступенм чистоти належить до забруднених. Основними джерелами забруднення виявлено стоки  ДП «Укрспирт» Рава-Руського МПД, Рава-Руського ЖКК; побудова в заплаві річки АЗС «Укр-Петроль»; миття транспортних засобів з використанням  побутової хімії; забруднення побутовими відходами; розорювання берегів; внесення добрив у с/г угіддя понад норму; випас худоби; будівництво споруд.

Тому для покращення екологічного стану води нами було запропоновано ряд заходів:

  • проводити  еколого-просвітницьку роботу серед учнівської молоді,    жителів міста  та прилеглих населених пунктів;
  • припинити розорювання  та впорядкування берегових захисних смуг;
  • обмежити територію для випасу худоби;
  • створити чагарникові та деревні насадження вздовж річки;
  • здійснити  реконструкцію  очисних споруд  Рава-Руського ЖКК, ДП «Укрспирт» Рава-Руського МПД, а в  селах Рата та Шабельня – будівництво  мережі побутових каналізаційних стоків ;
  • ліквідувати стихійні сміттєзвалища в береговій смузі;
  • посилити контроль з боку органів місцевого самоврядування за санітарно-епідемологічним станом води у басейні р.Рата;
  • активізувати роботу учнівського екологічного загону «Чиста хвиля» НВК.

Створений проект був поданий на участь в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу науково-дослідницьких та винахідницьких проектів «Біологія, екологія, сільське господарство», де Дубневич Мар’яна отримала II місце. Також проект брав участь в екологічному обласному конкурсі «Дотик природи — 2013», на якому учениця Занько Марія посіла I місце. Проект був відзначений у заочному турі Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді «Дотик природи» та запрошений на участь у I етапі очного туру ,  який відбувався в м.Київ. Саме там учениця 10 класу Дубневич Мар’яна підтвердила актуальність та важливість тематики проекту,  отримавши III місце. Екологічний проект зацікавив також Дрогобицький університет ім.І.Франка, де ми були запрошені на учнівську науково- практичну конференцію  «Еколого-валеологічна культура  —  вибір XXI століття»

Підвівши підсумки роботи над проектом,  учасники ще раз пересвідчились, що зберегти рідне місто  ми можемо лише спільними зусилллями, оскільки наші маленькі справи мають велике значення для збереження навколишнього середовища.

Отже, залежно від того, наскільки глибоко ми усвідомлюємо потребу дбай­ливого та бережливого ставлен­ня до природи, як національного суспільного багатства, іс­тотною мірою залежатиме май­бутнє людства. Ставлення людини до природи свідчить про рі­вень її культури та пози­ції як громадянина незалежної України.

Вчитель біології НВК «Рава-Руська школа-гімназія»

                                                                                                                       Стрілець І.В.

Екологічна культура

Світлина з конкурсу «Дотик природи — 2013», на якому учениця

Занько Марія посіла I місце

Екологічна культура

Київ. Всеукраїнський біологічний форум учнівської та студентської молоді «Дотик природи»  очний  тур. Проект захищала Дубневич М. 10 клас, отримала ІІІ місце.

Екологічна культура

Екологічна культура

Дрогобицький університет ім.І.Франка. Учнівська науково- практична конференція  «Еколого-валеологічна культура  —  вибір XXI століття»

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Required fields are marked *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>