Важливі новини
НВК » Методична робота » Літературні казки.

Літературні казки.

Конспект уроку читання .2 клас.

 

Тема уроку. Літературні казки.

                       І.Я.Франко. Лисичка і Журавель

Мета. Ознайомити учнів із поняттям «літературна казка»; вчити виразно інтонувати казку, правильно читати в особах, аналізувати казкові сюжети, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів. Розвивати зв’язне мовлення учнів, критичне мислення, збагачувати словниковий запас. Виховувати почуття дружби, доброзичливого ставлення до людей.

 

Очікувані результати:

пояснює, що літературна казка – це авторський твір;

визначає, правильно називає героїв казки;

на основі спостережень за поведінкою та вчинками персонажів розповідає про домінуючі риси їх характерів;

висловлює елементарні узагальнені судження;

уміє знаходити в тексті найважливіші слова, речення, що характеризують певні якості дійових осіб;

вміє читати в особах;

висловлює власні міркування щодо можливого розвитку подій.

 

Обладнання: демонстраційні картки, таблиці слів, портрет І.Я.Франка, зображення лисички і журавля, ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель», маски лисички і журавля, картки із завданнями для роботи в групах.

 

Хід уроку

І. Організація класу

Учитель: Пролунав уже дзвінок,

починається урок.

Він незвичний і цікавий,

до нас гості завітали.

Повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовим; «Добрий день».

ІІ. Актуалізація опорних знань.

—        Сьогодні до нас на урок завітала чудова гостя. А ім’я її ви дізнаєтеся, коли складете слово з цих букв: К К З А А.

1.Інтерактивна вправа  «Асоціативне гроно»

— Які поняття та асоціації виникають у вас зі словом казка? Чому?

(Бабуся, мама, герої, диво, добро, зло, фантастика, зло)

Літературні казки

 

 

2.Бесіда.

—        Казок чимало є на світі – і веселих, і сумних. А чи зможемо прожити ми без них?

— Із перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви  дивитеся їх по телевізору.

— Діти, чи любите ви читати казки? Назвіть свої улюблені казки.

— А від якого слова утворилося слово казка? (від слова казати).

— Доберіть споріднені слова до слова казати (казкар, казковий, казка).

— Хто такий казкар? (людина, яка складає казки).

— А що може бути казковим? (герой, вечір, свято, подарунок, пісня).

— А яке це казкове? (дуже гарне, про яке людина може тільки мріяти).

— А що таке казка? (це оповідання про незвичайні, часом фантастичні події).

— Чим казка відрізняється від оповідання? (в казці відбуваються події, яких не може бути в житті).

3.Інтерактивна вправа «Сенкан»

— Діти, давайте спробуємо згадати все, що ми знаємо про казку і скласти про неї сенкан.

Казка

Цікава, чарівна

Виховує, навчає, захоплює

Ми любими казки.

Оповідка

 

Літературні казки

 

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

— Казки народилися  в сиву давнину. Вони виникли значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім’я автора забувалося. Казка ставала народною. На відміну від народних, є казки, автори яких відомі. Тому ці казки називають авторськими або літературними.

Тому сьогодні на уроці ми почнемо знайомство з літературними казками. Читатимемо казку І.Я.Франка «Лисичка та Журавель», яка входить до збірки казок «Коли ще звірі говорили». На прикладі цієї казки,ми з вами вчитимемось порядності, дружби. Спробуємо помирити Лисичку з Журавлем.

Із назви казки ви вже здогадалися, що дійовими особами казки є … (Лисичка і Журавель)

—         Як ви гадаєте, чи може Лисичка дружити з будь-яким птахом? Чому?

—         От ми зараз і дізнаємось, чому ж Лисичка не дружить із Журавлями.

 

IV. Сприймання і засвоєння матеріалу уроку

1. Словникова робота

— Перш ніж читати казку, давайте разом розберемо значення окремих слів, які зустрічатимуться вам у казці.

а) пояснити значення слів:

призволяйся, приятелі, страва, зареклася, запросини, розгнівалася;

б) дібрати близькі за значенням слова до даних слів:

приятелювати, припрошувати, пісним голосом,встромлює голову, не погордуй, облизня спіймавши.

 

2.Первинне ознайомлення з казкою

Читання казки вчителем

— Куди запрошували Лисичка і Журавель один одного?

 

3.Читання казки учнями «ланцюжком»

— Які страви готували приятелі один одному? Чому саме ці страви?

 

4. Перевірка сприймання змісту казки. Гра «Так чи ні»

— Лисичка та Журавель були сусідами. (Ні)

— Для Журавля Лисичка наварила кашки. (Так)

— До столу вона подала свою страву у тарілці. (Так)

— Журавель наварив смачної страви і склав її у казанок. (Ні)

— Лисичка з глечика пила саму юшку. (Ні)

— З того часу Лисичка не пригощає Журавля. (Ні)

 

Літературні казки

 

Взаємоперевірка

 

5. Фізкультхвилинка

Ми з вами трохи потрудились

І мабуть трохи притомились.

Тепер настав час відпочинку,

Ми почнемо фізкультхвилинку.

Рано-вранці сонце встало

І проміння всім послало.

Сонце в спинки припікає,

Лиски з нірок вибігають

І під сонечком стрибають.

Дмухнув вітер – лиски сіли,

Бо страшенний вітер збив їх.

Піднялися, тихо встали,

Мило з нами танцювали.

Будемо ми всі сідати

Й далі плідно працювати.

 

6. Аналіз тексту з елементами вибіркового читання

—         Зачитайте, як Лисичка запрошувала Журавля до себе в гості?

—         Як припрошувала?

—         Яку посудину вибрала Лисичка для частування гостя? Як ви думаєте, чому?

—  Уявіть себе на місці Журавлика, як він почувався в гостях у Лисички?

—         Як відреагував Журавлик на Лисиччине частування?

—         Прочитайте, яку посудину обрав Журавлик?  Чому?

—         Як відреагувала Лисичка на Журавлине частування?

—         Чи приятелюють від того часу Лисичка з Журавлем? Чому?

— Від чого застерігає народ у цій казці?

 

7. Підібрати рядки з тексту, які б могли бути підписом до малюнка.

 

8. Характеристика дійових осіб

Робота в групах

Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

Літературні казки

Літературні казки

V. Закріплення вивченого матеріалу

 

1.Гра Закінчи речення»

Вчитель читає речення, а учні шукають його і дочитують до кінця.

 

2. Робота в групах

1 група – з’єднати частини прислів’я так, щоб можна будо його прочитати.

Яке частування —                                                    так і їстимеш.

Як посолиш,                                                            воно добром вернеться.

Роби добро,                                                             таке дякування.

 

2 група – складіть прислів’я і подумайте, яке з них може бути заголовком до нашої казки.

зіДру  напізються  в  дібі.                ( Друзі пізнаються в біді.)

труПодись, габіпой а діто жев діайбо. (Потрудись, побігай, а тоді вже обідай.)

кЯ сополиш, кат і тиїсмеш. (Як посолиш, так і їстимеш.)

 

3 група – спробуйте помирити Лисичку і Журавля. Придумайте продовження казки.

 

3.Творча робота. Розвиток мовлення

— Чи правильно вчинила Лисичка?

— Чому вона так вчинила?

Метод «Прес»

Я вважаю, що …

Тому що …

 

4. Інтерактивна вправа «Задай питання герою»(Діти беруть інтерв’ю в героїв)

 

Літературні казки

 

VІ. Підсумок  уроку

Інтерактивна вправа»Мікрофон».

Продовжіть думку:

На уроці: я навчився …

я дізнався …

я зрозумів …

— Діти, які б поради ви дали своїм друзям, щоб вони не потрапили у такі неприємні ситуації, як герої казки «Лисичка та Журавель»?

 

 

VІI. Домашнє завдання (на вибір)

Переказувати казку від імені Лисички або Журавля;

поділити казку на частини і дібрати заголовки до них.

 

Вчитель НВК «Рава-Руська школа – гімназія»  — Добош Леся Михайлівна

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Required fields are marked *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>